Laser

Ploter do cięcia laserem CNC wykorzystuje skupioną wiązkę światła o dużej mocy 200W. Komputer steruje procesem cięcia lub grawerowania na podstawie projektu wykonanego w programie CAD.

Pole robocze lasera wynosi 124 x 240 cm.

Materiały cięte laserem CNC

  • plexi – szkło akrylowe
  • drewnopochodne np. sklejka suchotrwała, MDF, HDF
  • tektura, karton
  • różnego rodzaju pianki

Charakterystyka cięcia laserem

Technologia laserowa ma wiele zalet odróżniającą ją od innych technik cięcia. Dzięki laserowi możemy ciąć tworzywa sztuczne, drewno lub papier z bardzo dużą precyzją zachowując jednocześnie niespotykaną nigdzie indziej krawędź cięcia. Głowica laserowa może poruszać się po dowolnym konturze, wycinając lub grawerując materiał o bardzo skomplikowanych kształtach i wzorach, oraz kątach ostrych

Szerokość cięcia jest bardzo mała i pozwala ona na wykonywanie bardzo małych elementów i skomplikowanych wzorów i kształtów. Laser jest sterowany komputerowo za pomocą układów CNC. Dostarczony lub zlecony projekt jest poddawany przetwarzaniu numerycznemu, które steruje laserem zapewniając precyzyjną pracę.
Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Podstawowa różnica tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi promień lasera. W praktyce wygląda to tak, że wygenerowana wiązka laserowa o dużej mocy pada na materiał i powoduje jego odparowanie. W zależności od potrzeb jest to częściowe odparowanie przy grawerowaniu lub całkowite przy cięciu.

Wykorzystanie cięcia laserowego

Cięcie i grawerowanie laserem jest używane w wielu gałęziach przemysłu gdzie potrzebna jest duża dokładność wykonanych elementów od przemysłu ciężkiego do poligrafii.